By Jānis Ziediņš, 11 years and 9 months ago

ELAG 2007: Otrā diena

Barselonā valda īsta vasara. Dienas vidū +30 C. Patīkami, ka telpās darbojas kondicionieri, un tas ļauj koncentrēties informācijas uzkrāšanai.

Jānis Ziediņš, Ere Maijala, Heikki Laitinen

Jānis Ziediņš (pirmais no kreisās), Ere Maijala, Heikki Laitinen

Šī diena ir otrā seminārā, un faktiski arī noslēdzošā mūsu darba grupām, jo rīt ir paredzētas pāris prezentācijas un visu darba grupu kopsavilkumi.

Lielākā dienas daļa tika veltīta termina Bibliotēka 2.0 definīcijas aprakstīšanai vairāku slaidu garumā. Brīžiem radās diezgan „karstas» diskusijas, un ļoti būtiski jautājumi. Daži no tiem:

  • Kādas tehnoloģijas ir jāpielieto?
  • Kas būs lietotāji?
  • Vai mums to vajag? KAM to vajag?
  • Vai mēs uzticamies lietotājiem?
  • Vai lietotāji uzticas mums?

Ļoti grūti ir identificēt brīdi, kad Bibliotēka 1.0 mainās uz Bibliotēka 2.0. Vai tikai dažu servisu piedāvāšana lietotājiem jau norāda uz izmaiņām? Vai var apgalvot, ka lietotāji būs kvalitatīvi, ja tiem atļaus radīt savu saturu, piemēram, rakstīt atslēgvārdus grāmatām?

Vērojot kā tas notiek portālā draugiem.lv, kad lietotāji raksta birkas bildēm un dienasgrāmatām, piemēram, lidmašīna lido strauji, ponijs vārdā varavīksne u.c., man vēl nav cerību uz „kvalitatīvu» nākotni drīzumā. Bet no otras puses, šie lietotāji ir tie, kas šāda veida servisus izmanto, un varētu izmantot arī bibliotēku sistēmās. Ir tikai jāmācās un jāpalīdz.

Viena no būtiskākajām atziņām – jebkurā gadījumā svarīgākais ir, lai lietotāji lieto mūsu servisus, un nav svarīgi kā pie tiem piekļūst.

Bet vai šobrīd servisi tiek piedāvāti? Vai kāda no Latvijas bibliotēkām sniedz savus datus, piemēram, Worldcat.org, kas veidotu atgriezenisko saiti? Kā pozitīvu piemēru var minēt Eiropas bibliotēku, kurā piedalās arī Latvijas Nacionālā bibliotēka. Caur šo portālu ir iespējams piekļūt LNB elektroniskā kataloga informācijai. Datu ieguvei tiek izmantots Z39.50 serviss.

Kopsavilkums par mūsu darba grupas paveikto būs rīt pec semināra noslēguma.

Darbas grupas dalībnieki

Darba grupas dalībnieki

No šīs dienas prezentācijām gribētu atzīmēt - The DELOS reference model for digital libraries / V. Casarosa (ISTI-CNR, Pisa).

Svarīgākie domugraudi:

  • Digitālajām bibliotēkām ir jādod iespēja lietotājem piekļūt jebkurām zināšanām jebkurā laikā un jebkurā vietā
  • Digitālās bibliotēkās definīcija – tādas nav. Patiesībā tādu ir ļoti daudz, un nav vienas noteiktas.
  • Digitālā bibliotēka ir intelektuālo aktivitāšu centrālais rīks bez loģiskām, fiziskām un personiskām informācijas robežām.

Vairāk lasiet: www.delos.info/ReferenceModel

No comments

Be the first to write a comment on this post.

Write a comment

If you want to add your comment on this post, simply fill out the next form:

* Required fields

You can use these XHTML tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>.

No trackbacks

To notify a mention on this post in your blog, enable automated notification (Options > Discussion in WordPress) or specify this trackback url: http://​www.b20.lv/​2007/​05/​11/​elag-2007-otra-diena/​trackback/