By Jānis Ziediņš, 11 years and 4 months ago

E-paraksts ikdienā

E-me Jūlijā izdevās saņemt savu e-paraksta viedkarti, taču nekur tālāk par saņemšanu tikt neizdevās. Diemžēl tajā laikā Latvijas Pasta piedāvātais Gemplus draiveris nedarbojās uz Windows Vista operētājsistēmas. Tiesa, brīdi vēlāk draivera testēšanas iespējas man laipni piedāvāja Ēriks Eglītis no Latvijas Pasta.

Lai arī sākumā škita, ka datora konfigurēšana darbam ar e-parakstu ir sarežģīta, tā tomēr nav. Sekojot līdzi instrukcijai, programmatūras un sertifikātu uzstādīšanu var paveikt pāris minūšu laikā. Protams, ērti būtu, ja to visu varētu izdarīt ar divu klikšķu palīdzību.

Par e-paraksta lasītāju izmantoju SCM SCR3310, ko ir testējuši un rekomendē Latvijas Pasts. Lietošanas laikā nekādas problēmas līdz šim nav gadījušās.

e-Parakstītājs

Šīr ir programmatūra, ar kuras palīdzību var parakstīt un pārbaudīt jau parakstītos dokumentus. Manuprāt, ļoti saprotama un ērta vienkāršam datorlietotājam.

e-Parakstītājs

Lai izveidotu parakstītu dokumentu, ir jāveido jauns .edoc. Vajadzīgos failus var ērti ievilkt un nomest (drag & drop) no citas mapes. Veicot parakstīšanu, jāizvēlas paraksta līmenis un jāizvēlas sertifikāts. E-paraksta viedkartei noteikti jābūt ievietotai lasītājā, citādi derīgos sertifikātus atrast nebūs iespējams.

Pēc sertifikāta izvēles seko dokumenta parakstīšana, kuras laikā ir jāievada savs «paraksts» jeb sešu ciparu pinkods.

Pincode

Kad dokuments ir veiksmīgi parakstīts, to var saglabāt .edoc formātā. Pēc tam šādu dokumentu var sūtīt jebkurai valsts iestādei elektroniski, un tas ir jāpieņem tieši tāpat kā parasts papīra dokuments. Jāteic, ka šādu iespēju vēl pārbaudījis neesmu, taču Latvijas Pasts apgalvo, ka to var atrisināt.

Hansanet, CSDD

Man kā Hansabankas klientam, un arī autoīpašniekam ļoti simpatizējoša ir pieslēgšanās Hanzanet un CSDD, izmantojot pārlūkprogrammu un e-parakstu.

CSDD

No prakses - CSDD informāciju par saviem transportlīdzekļiem, sodiem, dokumentiem var apskatīt adresē https://www.csdd.lv Piekrītot noteikumiem, un pieslēdzoties sistēmai tiek pieprasīts PIN kods. Viss strādā korekti, un bez aizķeršanās.

Hanzanet

Ar Hanzanet (https://www.hanzanet.lv) sākumā radās problēmas, jo biju iedomājies, ka pieslēgties sistēmai varēs izmantojot tikai nospiežot pogu «e-paraksts» . Patiesība izrādījās savādāka - e-paraksta viedkarte tikai aizstāj Hansabankas izsniegto kodu karti, un līdz ar to, lai pieslēgtos Hansanet, nepieciešams ievadīt lietotājvārdu un paroli, pēc tam spiežot pogu «e-paraksts». Pozitīvi ir tas, ka pēc tam veicot maksājumus, nav jāievada kods no kodu kartes.

Šīm lapām šobrīd var pieslēgties tikai izmantojot Internet Explorer pārlūkprogrammu, pie tam, IE7 versijai šīs lapas ir jāpievienot «Trusted sites».

Jādomā, ka nākotnē arvien vairāk pakalpojumu sniedzēju izvēlēsies autorizācijas iespēju ar e-parakstu.

e-Parakstītājs pārlūkprogrammā

Tiem, kuriem nav iespējas izmantot e-Parakstītāju, dokumentus parakstīt un pārbaudīt ir iespējams E-me mājas lapā: http://info.e-me.lv/lv/atbalsts/applet/applet.html Sākumā gan tas ielādējās angļu valodā, taču nospiežot uz karodziņa, ir iespējams izvēlēties gan latviešu, gan krievu valodu.

Java applet

Funkcijas un lietošana ir gandrīz identiska kā e-Parakstītājam, taču kā trūkumu gribētos minēt tā interfeisa «nedraudzīgumu». Lai šī sīklietotne darbotos ir nepieciešams Java Runtime Environment. Tas gan parāda to, ka gluži bez jebkādas programmatūras instalēšanas uz datora neizdosies iztikt. Veicot testu ar Firefox pārlūkprogrammu, nekādu grūtību vai tehnisku problēmu negadījās.

---

Šobrīd e-dokumentu lietošana vēl nav guvusi plašu atbalstu, taču patiesībā tehniskā bāze ir radīta, lai to sāktu darīt vismaz valsts iestāžu līmenī, tā samazinot papīra izmantošanas daudzumu. Esmu par e-parakstu un tā ideju.

Technorati Tags: , , , , , , ,

No comments

Be the first to write a comment on this post.

Write a comment

If you want to add your comment on this post, simply fill out the next form:

* Required fields

You can use these XHTML tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>.

No trackbacks

To notify a mention on this post in your blog, enable automated notification (Options > Discussion in WordPress) or specify this trackback url: http://​www.b20.lv/​2007/​09/​25/​e-paraksts-ikdiena/​trackback/