By Jānis Ziediņš, 11 years and 1 month ago

Meklē bibliotēku kopkatalogā ātrāk

Samērā regulāri dažādās konferencēs esmu klausījies, kā arī rakstos lasījis par iespēju izmantot pārlūkprogrammu funkcionalitāti meklēšanai bibliotēku elektroniskajos katalogos. Nolēmu veikt mazliet sīkāku izpēti, un kā testa objektu izvēlējos 8 valsts nozīmes bibliotēku elektronisko kopkatalogu (ietilpst gan Latvijas Nacionālā bibliotēka, gan Latvijas Universitātes bibliotēka, u.c.).

Kopkatalogs Firefox

Gan Internet Explorer 7, Gan Mozilla Firefox 2 piedāvā iespēju veikt meklēšanu dažādos meklētājos jau no pārlūkprogrammas. Izmantojot OpenSearch standarta funkcionalitāti, kuru atbalsta abas iepriekšminētās pārlūkprogrammas, var izveidot savu meklētāja spraudni.

Kā pievienot šo spraudni savai pārlūkprogrammai
Spiežam uz saites (tikai Internet Explorer 7 un Mozilla Firefox 2) - bibliotēku kopkatalogs

Pievienot Firefox

Meklētāja pievienošanas logs Firefox pārlūkprogrammā

Pievienot IE

Meklētāja pievienošanas logs Internet Explorer pārlūkprogrammā

Pēc šo loga apstiprināšanas, pārlūkprogrammā tiek pievienots meklētājs, no kura uzreiz var veikt meklēšanu valsts nozīmes bibliotēku elektroniskajā kopkatalogā. Meklēšana tiek veikta visos laukos, kas rada iespēju meklēt gan pēc autora, gan pēc nosaukuma.

Izvēlne pārlūkprogrammā

Domāju, ka šādu iespēju saviem lasītājiem var piedāvāt jebkura bibliotēka, ar šo palīdzot veikt meklēšanu no pārlūkprogrammas. Pozitīvi ir tas, ka nav jāatceras kopkataloga vietnes adrese (vai arī nav jāmeklē pieeja caur bibliotēkas mājas lapu), un tādējādi paātrina nepieciešamā rezultāta saņemšanu.

Varu tikai piebilst, ka šādas funkcionalitātes ieviešana ir solis tuvāk Bibliotēkai 2.0

Technorati Tags: , , , , , , , , ,

No comments

Be the first to write a comment on this post.

Write a comment

If you want to add your comment on this post, simply fill out the next form:

* Required fields

You can use these XHTML tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>.

No trackbacks

To notify a mention on this post in your blog, enable automated notification (Options > Discussion in WordPress) or specify this trackback url: http://​www.b20.lv/​2007/​10/​05/​mekle-biblioteku-kopkataloga-atrak/​trackback/