By Jānis Ziediņš, 11 years and 6 months ago

Google PageRank Latvijas bibliotēku mājas lapām

Google PageRankGan Latvijas, gan arī pasaules blogosfēru satraukusi Google Pagerank informācijas atjaunošana. Izlēmu mazliet papētīt kāda situācija ir ar Latvijas bibliotēku lapām, taču vispirms vienkāršs skaidrojums, kas tad ir Google PR, un kāpēc tas ir tik svarīgi.

Jāsaprot, ka Google meklētājs ir Latvijā, un arī pasaulē nopietnākais spēlētājs, līdz ar to daudz lietas tiek pieskaņotas tieši šim meklētājam, kā arī jebkurām izmaiņām vai jaunievedumiem, ko veic Google, seko līdzi liels skaits cilvēku. Bibliotēku mājas lapām ir svarīgi būt šajos rezultātos pirmajās vietās.

Kāpēc to vajag bibliotēkām? (atbilde raksta nobeigumā)

Google PR - skaitlis, kas nosaka katras lapas vērtību. Tas tiek veidots izmantojot algoritmu, un nosakot tā vērtību no meklētāja viedokļa. Algoritms tika izveidots ar mērķi noteikt vērtīgākās lapas, lai cilvēkiem piedāvātu kvalitatīvu informāciju pirmajos meklēšanas rezultātos. Jo lielāks skaitlis (skalā no 1 līdz 10), jo augstāk rezultātos tiks attēlota lapa pie vienādiem atslēgvārdiem, salīdzinoši ar citām lapām. PR gan nav vienīgais, kas ietekmē rezultātu attēlošanas secību.

PR paļaujas uz unikālo globālā tīmekļa demokrātisko būtību izmantodams tā grandiozo hipersaišu struktūru kā individuālas lapas vērtības indikatoru. Būtībā Google interpretē saiti no lapas A uz lapu B kā A lapas balsojumu par labu lapai B.

Taču Google ņem vērā ievērojami vairāk nekā tikai balsu kopskaitu vai saišu daudzumu uz doto lapu, piemēram, tiek analizēta arī lapa, kas veic šo balsojumu. Balsīm, ko ir nodevušas lapas, kuras pašas ir «svarīgas», ir lielāks svars, un tās palīdz padarīt arī citas lapas par «svarīgām». Izmantojot šos un citus faktorus, Google sniedz savu ieskatu par katras lapas relatīvo nozīmīgumu.

www.seo.lv/raksti.php?id=PageRank

Tātad, veicu meklēšanu Google pēc atslēgvārda «bibliotēka» un apskatīju šo 10 lapu PR:

  1. Latvijas Nacionālā bibliotēka 6
  2. Latvijas Akadēmiskā bibliotēka 6
  3. Latvijas Unversitātes bibliotēka 5
  4. Patentu tehniskā bibliotēka 5
  5. Latvijas Lauksaimniecības universitātes Fundamentālā bibliotēka 5
  6. Rīgas Centrālā bibliotēka 4
  7. Gulbenes bibliotēka 4
  8. Ventspils bibliotēka 4
  9. Saldus pilsētas bibliotēka 4
  10. RTU Zinātniskā bibliotēka 4

Kā redzams, lielākais PR ir akadēmiskajām bibliotēkām, un Latvijas Nacionālājai bibliotēkai, kas ir diezgan loģiski. Publisko bibliotēku mājas lapam Google PR pārsvarā ir 4.

Kāds PR ir citām lapām

Saites uz faktiski visām Latvijas bibliotēku mājas lapām ir atrodamas gan portālā Latvija.lv, gan arī Kultūras kartē, kā arī Kultūras informācijas sistēmas lapā, tādējādi palīdzot uzlabot reitingu.

Nobeigumā atbilde uz uzdoto jautājumu - bibliotēkām ir jāpiedāvā kvalitatīvi pakalpojumi un servisi saviem lasītājiem, un kā vienu no tiem var minēt labu, informatīvu, visiem pieejamu mājas lapu. Tai jābūt kā izejas punktam uz plašāku informācijas apjomu, elektroniskajiem katalogiem, palīdzot lasītājiem orientēties tajā. Līdz ar to augsts PR, augsta vieta meklēšanas rezultātos spēj palīdzēt konkurēt ar komerciāliem projektiem, kas ne vienmēr ir ieinteresēti kvalitātē.

Lai to sasniegtu, nepietiks tikai ar saitēm no kvalitatīviem resursiem, taču šī ir viena no iespējām, kas to veicina. Tuvākajās nedēļās plānoju sākt bibliotēku mājas lapu izpēti, un sava topa veidošanu :)

Technorati Tags: , , , ,

No comments

Be the first to write a comment on this post.

Write a comment

If you want to add your comment on this post, simply fill out the next form:

* Required fields

You can use these XHTML tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>.

No trackbacks

To notify a mention on this post in your blog, enable automated notification (Options > Discussion in WordPress) or specify this trackback url: http://​www.b20.lv/​2007/​10/​30/​google-pagerank-latvijas-biblioteku-majas-lapam/​trackback/