By Jānis Ziediņš, 11 years and 2 months ago

Online Information 2007: otrā diena

Rīts Londonā sākās ar lietu, taču samērā siltu laiku. 5.decembra klausāmās sesijas biju izvēlējies jau vakar:

1. Ātrā aplikāciju izstrāde Web 2.0 pasaulē
2. Rīki un elektroniskie resursi bibliotekāriem
3. Jaunas prasmes Informācijas Profesionālim 2.0

Vienas sesijas laiku veltīju Information Management Solutions 2007 un Online Infomation 2007 izstādes apmeklējumam, kas notika tajā pašā Olympia hallē. Tās lielāko daļu aizņēma dažādu elektronisko resursu/žurnālu kompānijas kā Ebsco, Elsevier, Cambridge University Press, SAGE, ProQuest un citas Latvijā pazīstamas. Jāteic, ka mani vairāk tomēr interesēja firmas, kas nodarbojas ar Satura Vadības sistēmu izstrādi, un meklēšanas sistēmu izveidi.

Tā uzzināju par Squiz.net izstrādāto MySource Matrix CMS, kas ir atvērtā koda risinājumus, un ir pieejams ikvienam par velti. Kompānija pelna no dažādu servisu piedāvāšanas. Brivākā laikā plānoju paskatīties vairāk šo sistēmu, un iespējams, tā var būt noderīga bibliotēkas mājas lapas veidošanai.

Vēl interesants šķita Exalead meklēšanas sistēmas risinājums. Tas veidots tā, ka sākotnēji tiek izveidoti pieslēgšanās punkti (konektori) pie gala sistēmām, un ir starpposms, kas veic datu indeksāciju. Līdz ar to tiek panākts liels rezultātu atlases ātrums. Tas palīdz arī izvairīties no gala datu bāzes traucēšanas (mīnuss meta meklēšanas gadījumā, un ir uzskatāmi redzams Eiropas bibliotēkas projektā) ik katrā lietotāja meklēšanas reizē.

Atgriežoties pie prezentācijām, manuprāt, interesantākās bija Mozilla Europe vadītāja uzstāšanās, kā arī prezentācijas par meklēšanas prasmēm un iespējām. Jāteic, ka ļoti neatbalstu tāda veida prezentācijas, kurās runātājs (lai arī interesanti un noderīgi) tikai runā un nerāda vizuālo informāciju.

Mozilla Firefox

How the fastest growing browser is developed by a community of users: lessons from The Firefox success Tristan Nitot, Founder & Principal, Mozilla Europe

Firefox pārlūkprogrammu lietoju jau sen, un šobrīd tā ir kā primārā, taču nekad neesmu bijis tās fans. Tai pat laikā nav arī nekādu problēmu lietot Internet Explorer 7. Mazliet pārsteidza Tristan Nitot uzstāšanās, kas daļēji bija kā lielīšanās par Mozilla Firefox izaugsmi (120+ miljoni lietotāju, 18% liela tirgus daļa), un pārlūkprogrammas izstrādes koda kontroli, kas atvērtā koda gadījumā ir īpaši sarežģīta. Tristans arī aicināja pa kluso instalēt draugu datoros Firefox un pārvilināt Internet Explorer lietotājus. Jāpiekrīt gan teikumam, ka «Firefox izaugsme liek Microsoft pievērst lielāku vērību Internet Explorer darbībai un iespējām, un no tā tikai ieūst lietotāji».

Gribētos gan tomēr «iemest akmeni» Mozilla dārziņā - pārāk liels atmiņas patēriņš Firefox ir ikdiena, un dažreiz kaitina pārāk bieža programmatūras atjaunošanās. Te Tristan Nitot atzina, ka kļūdas gadās arī viņiem, neskatoties uz daudzlīmeņu koda kontroli.

Searching, finding, and the Information Professional Marydee Ojala, Editor, ONLINE Magazine, USA un Web 2.0 from the searcher's perspective Karen Blakeman, Director, RBA Information Services, UK.

Noteikti šīs dienas labākas prezentācijas. Abas aizraujošas, interesantas, un aktīvas, tādējādi pat dienas beigās rosinot klausīties ar interesi.

Jau sen atpakaļ, nedaudz, analizējot kādas bibliotēkas mājas lapas apmeklējuma logfailus, rakstīju par lietotāju neprasmi meklēt. Lietotāji nav informācijas meklēšanas profesionāļi, un visbiežāk paļaujas uz meklētāju pirmajiem rezultātiem, vai arī raksta neprecīzus meklēšanas terminus. Te gan noteikti piekrītu viedoklim, ka lietotājam vajag vienkāršu meklēšana, bez īpašām papildus iespējām vai norādēm - tā teikt, ieraksti vārdu un saņem rezultātu. Taču šeit problēma rodas ar meklētāju iespējām (un ne tikai) manipulēt ar rezultātiem pirmajās lapās, jo daudzi lietotāji nemaz neskatās rezultātus tālāk par pirmajiem 10, kas nav pareizi.

Noteikti jāmin, ka rezultāti dažādos meklētājos atšķiras, jo katram ir sava datu bāze, un savi algoritmi. Jaunie meklētāji veic meklēšanu ne tikai tīmekļa redzamajā daļā, bet arī «neredzamajā» - jaunie tīmekļa servisi, failu formāti.

Informācijas profesionāļiem (bibliotekāriem) ir arvien vairāk jāseko līdzi tīmekļa izmaiņām, jo informāciju rvien biežāk būs nepieciešams meklēt dažādos avotos, piemēram, blogos, izmantojot Google BlogSearch. Ar tā palīdzību labi var pārbaudīt jaunumus par konkrētu tēmu blogosfērā, kas ir būtisks indikators tīmeklī.

Atjaunoju arī Flickr galeriju: www.flickr.com/photos/janisz/sets/72157603374792972/

Technorati Tags: , , , , , ,

No comments

Be the first to write a comment on this post.

Write a comment

If you want to add your comment on this post, simply fill out the next form:

* Required fields

You can use these XHTML tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>.

No trackbacks

To notify a mention on this post in your blog, enable automated notification (Options > Discussion in WordPress) or specify this trackback url: http://​www.b20.lv/​2007/​12/​06/​online-information-2007-otra-diena/​trackback/