By Jānis Ziediņš, 10 years and 10 months ago

Google Knol kvalitāte

Google Knol logo

Jūlija beigās Google atvēra pieeju visiem interesentiem savam jaunajam produktam Knol, kas ir tiešs Wikipedia konkurents. Par šo produktu savas pārdomas jau rakstījuši gan Artūrs Žogla - Google Knol un kvalitātes kontrole, gan Kristaps Skutelis - Google Knol atvērts visiem interesentiem.

Artūrs uzskaita galvenās atšķirības starp Knol un Wikipedia:

  • Katram ierakstam ir viens autors vai konkrēts autoru kolektīvs.
  • Ierakstiem ir 5-zvaigžņu sistēmas reitingi.
  • Par vienu un to pašu tēmu vairāki lietotāji var veidots katrs savu enciklopēdijas ieraksta versiju. Vairs nav viena vienīgā, konsolidētā patiesība.
  • Ierakstus var komentēt.

Intereses vadīts Knol mēģināju atrast informācija par Library 2.0, taču meklēšanas rezultāti neko neparādīja.
knol nav rezultātu par library 2.0
Kā izrādās, atšķirībā no Google meklētāja, šis Knol meklētājs negribēja saprast šo vārdu kombinācija bez pēdiņu lietošanas, kas ir diezgan nepierasti. Grūti saprast kāpēc tā, jo Wikipedia šādu variantu pieļauj, un rezultātu par enciklopēdijas šķirkli Library 2.0 atrāda uzreiz.

knol library 2.0 results

Atverot ierakstu (jeb Google valodā knolu) par Library 2.0 , var apskatīt, ka to ir sarakstījis kāds Hazman Aziz no kādas bibliotēkas Singapūrā. Ieraksts nav īpaši garš un izsmeļošs, un novērtēts salīdzinoši negatīvi - no 5 zvaigznēm tikai 2. Šis ir tas gadījums, kad tomēr jebkurš var izveidot savu knolu, nepretendējot uz augstu kvalitāti, tikai atšķirībā no Wikipedia, autors ir «zināms». Pārsteidza arī tas, ka viena no atsaucēm ved uz to pašu Wikipedia ierakstu par Library 2.0. Manuprāt, Google šādu tendenci redzēt negribētu, jo tādā gadījumā vienu lielu daļu ierakstu var no Wikipedia pārkopēt un vienkārši salikt atsauces vajadzīgās vietās.

Šis gan ir tikai viens no rakstiem, ko papētīju sīkāk, un ļoti iespējams, ka procentuāli rakstu kvalitāte tomēr būs augstāka, ņemot vērā to, ka citi lietotāji ierakstus var vērtēt, komentēt, un ziņot par neatbilstošu saturu. Latviešu valodā gan nevienu ierakstu neizdevās atrast.

Nobeigumā rindkopa pārdomām no Times.lv raksta:

Analītiķi uzskata, ka serviss varēs tikai papildināt daudziem ierasto interneta enciklopēdiju. Problēma ar vairākiem rakstiem par vienu tēmu (katrai savs autors), interneta lietotāju nevēlēšanās atklāt datus par sevi, kā arī «AdSense» reklāma (kaut arī neobligāta) – tas viss varētu traucēt «Knol» attīstībai.

lat.times.lv/index.php?Mode=readnews&NewsID=133652

No comments

Be the first to write a comment on this post.

Write a comment

If you want to add your comment on this post, simply fill out the next form:

* Required fields

You can use these XHTML tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>.

No trackbacks

To notify a mention on this post in your blog, enable automated notification (Options > Discussion in WordPress) or specify this trackback url: http://​www.b20.lv/​2008/​08/​28/​google-knol-kvalitate/​trackback/