By Jānis Ziediņš, 10 years and 3 months ago

Europeana - think culture

9.oktobrī piedalījos īsā Eiropas līmeņa konferencē, kurā tika diskutēts par Europeana ieviešanas jautājumiem un aktualitātēm.

Europeana

Kas ir Europeana?

Europeana attīsta praktisku un uz lietotāju vērstu informācijas meklēšanas rīku satura atklāšanai un apmaiņai daudzvalodu vidē. Tas ļaus sakopot vai salīdzināt materiālus no dažādām valstīm, kā senlietas, fotogrāfiju datubāzes, ierakstus un teksta materiālus, kas attiecas, piemēram, uz Romas impēriju, vikingiem vai renesansi.

www.lnb.lv/lv/visparigi/aktualitates/13-02-2008-sie-zabaki-ir-izgatavoti/

Šobrīd Europeana.eu ir pieejama demo versija meklētājam, taču ir plānots, ka prototips ar 2 miljoniem objektu kļūs pieejams publiski 20.novembrī. Toties 2009. gadā sāks darboties Europeana 1.versija, kas līdz 2014.gadam jau saturēs 25 miljonus objektu no dažādiem Eiropas kultūras institūciju datu avotiem.

Pēc redzētā jāteic, ka demo versija krietni atšķiras no prezentētās versijas, taču vai tāda izskatīsies prototipa gala versija, redzēsim tikai novembra beigās. Pašā prototipā vēl daudz kas nemaz nestrādā.

Europeana prototype

Attēls padarīts neskaidrs speciāli - tomēr līdz īstajai versijai mazliet vēl ir jāpagaida.

Pozitīvie secinājumi no redzētā:

  • vienkārša un ātra meklēšana
  • maz liekās vizuālās informācijas
  • rezultātu sadalīšana pēc tipiem - visi, teksts, attēli, video, skaņa
  • rezultātu refinēšana pēc valodas, datuma (gads..)
  • attēlu apskate 3D režīmā pilnekrānā - līdzīgi kā iPod/iTunes realizācija ar disku vāciņiem, taču cik sapratu, nepieciešams cooliris pārlūkprogrammas spraudnis
  • tagu pievienošana, meklējumu saglabāšana

Interesanti, ka Europeana veidotāji 2011.gadā plāno sasniegt 1 miljonu lietotāju sesiju mēnesī. Grūti pateikt, vai tas ir reāli, taču kā uzzināju, tad portālu plānots iztulkot visās Eiropas Savienības valstu valodās, arī latviešu. Tas varētu kalpot kā lietotāju skaita palielinātājs, jo tomēr lietot sistēmu savā valodā ir daudz ērtāk, un tiek radīta mazāka barjera gala lietotājam. Vēl viens no grūti sasniedzamajiem mērķiem ir tulkot pašu saturu, atļaujot to darīt tieši lietotājam, iespējams, ar tagu palīdzību. Bet šis jautājums ir diezgan neskaidrs, ņemot vērā, ka valodas ir daudz, un satura vienības vēl vairāk.

Šajā brīdī gan grūti komentēt to, cik daudz satura Europeana portālā būs pieejams no Latvijas kultūras mantojuma glabātājiem, bet visticamāk, ka tāds noteikti būs.

Tagad tikai atliek gaidīt 20.novembri, lai pārbaudītu visas iespējas dzīvē.

No comments

Be the first to write a comment on this post.

Write a comment

If you want to add your comment on this post, simply fill out the next form:

* Required fields

You can use these XHTML tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>.

No trackbacks

To notify a mention on this post in your blog, enable automated notification (Options > Discussion in WordPress) or specify this trackback url: http://​www.b20.lv/​2008/​10/​10/​europeana-think-culture/​trackback/