By Jānis Ziediņš, 10 years and 3 months ago

Twitter un bibliotēkas

«Twitter» vārdu savās prezentācijās jau minēju vairākus mēnešus atpakaļ, taču tikai šobrīd tas sāk gūt arvien lielāku popularitāti Latvijas interneta lietotāju vidū.

twitter-logo-large

Kas ir Twitter?

Twitter.com ir vēl viens (vai kārtējais) tīmekļa serviss, kas piedāvā vienkāršu komunikācijas iespēju ar citiem. Vienkārša saziņa vārda tiešākajā nozīmē - lietotājam ir iespēja ievadīt 140 zīmju garu tekstu, nosūtīt, sekot citiem twitterotājiem, atbildēt tiem un tas arī viss.

Šajās īsziņās lietotāji raksta par visu un neko - ar ko nodarbojas, par notikumiem, atradumiem, informē citus, kā arī diskutē par dažādām tēmām ar citiem lietotājiem. Twitter lietotāja profils ir sava veida blogs, kas neprasa pūles teksta rediģēšanā, izkārtojumā, kā arī dizaina (protams, krāsu un fona maiņas iespēja pastāv) un citu papildfīču izmantošanā.

Jāpiezīmē, ka lietotāji var būt gan individuālas personas, gan iestādes, gan organizācijas, gan slavenības, gan politiķi, gan sportisti, gan mūziķi, kā arī bibliotēkas un daudzu citu nozaru pārstāvji.

Twitter viena no labākajām īpašībām ir tā, ka ziņu ir iespējams nodot ātri, jo to var izdarīt gan izmantojot interneta pārlūkprogrammu, gan dažādu mobilo telefonu programmatūru, kā arī vienkārši nosūtot sms īsziņu, un informācija tiek publicēta uzreiz. Tai skaitā ir iespējams pievienot attēlus un saites uz citiem resursiem. Viens no piemēriem, kā ziņu var nodot ātri (un pievēršot mediju uzmanību), ir Jāņa Krūma fotogrāfija un ziņa no notikuma vietas par to, ka Hudzonas upē  ir nolaidusies lidmašīna - twitter.com/jkrums/status/1121915133

Notikums būtiski palielināja portāla popularitāti, un noteikti ieinteresēja daudzus cilvēkus izmēģināt, kas ir Twitter, arī Latvijā. Tiek lēsts, ka šobrīd lietotāju skaits no Latvijas ir vairāk par tūkstoti, bet ar tendenci strauji palielināties, jo.. to sākuši izmantot ne tikai individuālie lietotāji, bet arī tādi mediji kā twitter.com/radioswh, twitter.com/ltvpanorama, twitter.com/dienalv.

Bibliotēkas un Twitter

Starp esošajiem Twitter lietotājiem ir arī pietiekami liels skaits bibliotēku no dažādām pasaules vietām (piemēram, ASV Kongresa bibliotēka twitter.com/librarycongress), ieskaitot Latviju. Bibliotēku iespējas pielietot Twitter savā labā ir pietiekami lielas - informēt citus par notikumiem tagad un nākotnē, attēliem, izstādēm, jaunām grāmatām, kā arī publicēt paziņojumus par pakalpojumiem un to pieejamību. Savā ziņā laba alternatīva blogiem un mazām mājas lapām.

Būtiskākākais, ko nedrīkst aizmirst - bibliotēkas Twitter konts ir oficiāla iestādes izkārtne, un nav vēlams publicēt neētiskas, privātas, vai citādi ar bibliotēku nesaistošas ziņas, taču pavisam citādi var rīkoties, ja Twitter piereģistrējaties kā vienkāršs lietotājs, pat anonīmi, nenorādot ne savu vārdu, ne atrašānās vietu, brīvi paužot savu viedokli par notikumiem ap sevi.

Pirmie ledlauži no Latvijas bibliotēkām:

Mans Twitter profils ir apskatāms un pievienojams sekošanai adresē twitter.com/janisz

Vēl lasi www.diena.lv/lat/politics/hot/civinasanas-bums-ari-latvija un nombre.lv/tag/twitter/

Kā pievienoties

Reģistrēties var adresē https://twitter.com/signup, ierakstot vārdu, lietotājvārdu, paroli , e-pastu un pretspama vārdu. Pēc tam, kad konts izveidots var pievienot pirmo ziņu, un pievienot lietotājus, kam sekot.

Ja nezini ar ko sākt, tad populārākos Latvijas Twitter lietotājus vari apskatīt civciv.lv un ttop.lv

No comments

Be the first to write a comment on this post.

Write a comment

If you want to add your comment on this post, simply fill out the next form:

* Required fields

You can use these XHTML tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>.

No trackbacks

To notify a mention on this post in your blog, enable automated notification (Options > Discussion in WordPress) or specify this trackback url: http://​www.b20.lv/​2009/​03/​25/​twitter-un-bibliotekas/​trackback/