By Jānis Ziediņš, 10 years and 3 months ago

Pasaules Digitālā bibliotēka

21.aprīlī Parīzē UNESCO un 32 partnerorganizācijas prezentēs un publiskos Pasaules Digitālo bibliotēku (World Digital Library - WDL) - tīmekļa lapu ar unikāliem kultūrvēsturiskiem objektiem no dažādām bibliotēkām un arhīviem. Lai arī oficiālā prezentācija vēl tikai notiks, lapa www.wdl.org jau ir pieejama.

World digital library www.wdl.org

Pasaules Digitālās bibliotēkas misija -  padarīt pieejamus Internetā nozīmīgus materiālus no valstīm visā pasaulē, bez maksas un vairākās valodās.

Šobrīd ir pieejami apskatei 1180 objekti no visiem pasaules reģioniem, sākot ar 8000 gadu p.m.ē. līdz pat mūsdienām. Meklējot informāciju pēc atslēgvārda «latvia», izdevās atrast pāris objektus. Viens no tiem - Kurzemes provinces karte ar galvenajiem ceļiem, stacijām un attālumiem, kura atrodas Krievijas Nacionālajā bibliotēkā. Patīkami, ka šī karte tiek piedavāta apskatei ļoti labā izšķirtspējā, un lietotājam ir iespējas apskatīt sīkas objekta detaļas.

Pasaules Digitālā bibliotēka gan neapstājas vienīgi pie attēlu atrādīšanas, bet ir pieejamas arī pilnā apjomā ieskanētas un lejupielādējamas  grāmatas, žurnāli, manuskripti, kartes, video, fotogrāfijas, skaņu ieraksti. Pie tam, kārtojami un filtrējami pēc dažādiem papildus nosacījumiem.

Atšķirībā no Europeana, kas ir tomēr vairāk ir meklētājs, Pasaules Digitālā bibliotēka visas objektu datnes uztur uz saviem serveriem, līdz ar to arī izveidojot ērtu un funkcionālu datņu apskates rīku, un tas arī mazina iespējamību, ka datne lietotājam nebūs pieejama apskates brīdī.

Interesantu viedokli arī ir izteicis Stephen E. Arnold savā bloga ierakstā World Digital Library: More than Google Books and Europeana

Aptuvens tulkojums pēdējai rindkopai:

«Kāda ir nākotne tik daudzām digitālo/virtuālo bibliotēku iniciatīvām? [...] Vai nebūtu vēlams apvienot vienā katalogā Google Books, Europeana un Pasaules Digitālo bibliotēku? Es nevēlos veikt trīs atsevišķus meklējumus. Un Tu?»

Lai arī no vienas puses ar virtuālo/digitālo bibliotēku veidošanu dažādi materiāli no dažādām vietām tiek apkopoti, tomēr rezultātā atkal veidojas vairākas vietas, kur lietotājam ir iespējams sameklēt sev interesējošo informāciju. Līdz ar to būs svarīgs katras vietnes popularizēšana un piedāvāšana bibliotēku apmeklētājiem kā autoratīvas informācijas datu bāzes un katalogi.

No comments

Be the first to write a comment on this post.

Write a comment

If you want to add your comment on this post, simply fill out the next form:

* Required fields

You can use these XHTML tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>.

No trackbacks

To notify a mention on this post in your blog, enable automated notification (Options > Discussion in WordPress) or specify this trackback url: http://​www.b20.lv/​2009/​04/​20/​pasaules-digitala-biblioteka/​trackback/